YAZARLARIMIZ

Yusuf Ziya ERÇOKLU
1927 yılında Divriği'nin Ahmet Paşa Mahallesinde doğdum. İlk ve Orta Tahsilimi Divriğ'de, Lise tahslimi Sivas Erkek Lisesinda yaptım. Ankara Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra muhtelif yerlerde Savcılık ve Hakimlik yaptım. Ankara Cumhuriyet Savcısı iken Adalet Bakanlığı Müşavirliğine getirildim. Kısa bir süre sonra Adalet Bakanlığı Başmüşaviri daha sonra da Adelet Bakanlığı'nda Genel Müdür oldum.

31 Temmuz 1981 tarihinde 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu Kabul edildi.Bu kanuna göre Adalet Bakanlığı temsilcisi olarak Bakanlar Kurulunca adaylar arasından Kurul üyesi seçildim.
13 Ocak 1982 tarihinde göreve başladım. Yasadaki müddete göre altı yıl kurul üyeliği yaptım.

1988 yılında görev sürem bitince kuruldaki görevimden ayrıldım.Arkadaşlarımın desteği ile bağımsız denetim şirketi kurdum. iki yıl Kural Bağımsız Denetim Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptım.

1990 yılında borsa şirketi kurma teklifi aldım. Arkadaşlarımın iznini alarak As Menkul Kıymetler Anonim Şirketini kurdum. İki yıl bu şirketin Genel Müdürlüğünü ve Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptım. Şirketin merkezinin İstanbul'a taşınması ve benim Ankara'dan borsa işlemleri yapan şirketi yönetmem zorlaşınca kendi isteğimle 1992 yılında Genel Müdürlükten, 1993 yılında da Yönetim Kurulu Başkanlığından ayrıldım.

Bundan sonra bazı şirketlere Sermaye Piyasası ve borsa konusunda danışmanlık yaptım ve yapmaktayım.

Evli , iki çocuklu, dört torun sahibiyim.

Adres: Çankaya Bürümcük sk. No :4-6 Çankaya/ANKARA
Telefon: 0.312.439 12 53

YAZARIMIZIN MEVZUAT DERGİSİNDE YAYINLANMIŞ MAKALELERİ
SERMAYE PİYASASI ARAÇLARININ KURUL KAYDINA ALINMASI, İHRACI, HALKA ARZI VE SATIŞI
SERMAYE PİYASASININ AMACI